Badając ślady dotyczące historii naszego miasta Koło historyczno-artystyczne postanowiło obejrzeć i dokładnie zapoznać się z wystawami, jakie proponuje w tym temacie Muzeum Lubuskie w Spichlerzu.

Najpierw 01.03. uczniowie zapoznali się z wystawą "Civitas, urbanistyka i atrybuty miasta" w ramach ekspozycji "Gorzów na szlakach historii", na której zobaczyli model Spichlerza wraz z opisem pierwotnego wykorzystania budynku, makietę miasta z pierwszej połowy XVII wieku, pozostałości gotyckiego ratusza wydobytymi podczas prac archeologicznych na Starym Rynku, a także pozyskali informacje o założeniu miasta i kościoła parafialnego. W tym samym dniu obejrzeli też czasową wystawę "Kolejny wiek z archeologią", na której przedstawiono najnowsze badania archeologiczne przeprowadzane na terenie Gorzowa w XXI wieku.

19.04. kontynuując poznawanie historii naszego miasta uczniowie zapoznali się z wystawami: "Wiek pary i elektryczności", "Wojny i klęski żywiołowe w dziejach Gorzowa", "Życie codzienne w dawnym Gorzowie na przełomie XIX i XX wieku", "Trudne początki polskiego Gorzowa". Wszystkie wystawy były w ramach ekspozycji "Gorzów na szlakach historii" i w bardzo szerokim stopniu poszerzyły wiedzę uczniów o małej ojczyźnie. Dzieci dowiedziały się, jakie działania zbrojne miały miejsce na terenie dzisiejszego Gorzowa Wielkopolskiego oraz poznały pochodzące stąd eksponaty: bomby, pistolety, szable, repliki uzbrojenia, groty od bełtów, oszczepu czy spisy, datowane na XV wiek. Poznały jak wyglądało ówczesne życie codzienne ludzi w wieku XIX i XX, gdy Gorzów był jeszcze niemiecki i gdy stał się polskim miastem.

Wystawy bardzo się wszystkim podobały. Dziękujemy Muzeum Lubuskiemu, za możliwość zobaczenia ekspozycji, szczególnie zaś panom archeologom, którzy przybliżyli nam efekty swojej pracy i opowiedzieli o historii miasta i znalezionych eksponatach.