Koło Filmowe
- Szczegóły
- Kategoria: Koło Filmowe
- Odsłony: 129
Wizyta klasy 5C w parku otaczającym zabytkową willę Gustava Schroedera, czyli Muzeum Lubuskie, które sąsiaduje z naszą szkołą, była niezwykle interesująca. Willa, należąca do właściciela fabryki kabli, powstała w latach 1903–1904 jest jednym z najcenniejszych zabytków Gorzowa Wielkopolskiego. Po zapoznaniu z historią tego miejsca, udaliśmy się na krótki spacer po różnorodnie ukształtowanym terenie ogrodu o powierzchni 3,32 ha, gdzie rośnie ponad 110 gatunków drzew i krzewów. Podziwialiśmy interesujące formy ogrodowe oraz zrekonstruowany kamienny grobowiec megalityczny pochodzący sprzed około 4100 lat. Jesteśmy szczęśliwi, że nasza szkoła ma w pobliżu tak fascynujący obiekt kultury. Ta wizyta była doskonałą okazją do ciekawego spędzenia lekcji wychowawczej.
- Szczegóły
- Kategoria: Koło Filmowe
- Odsłony: 148
Nadszedł czas na podsumowanie kolejnego działania Cyber Tygodnia. Uczniowie klas I-III uczestniczyli w filmowej lekcji i rozmawiali na temat używania komputerów i urządzeń mobilnych, dzięki którym internet stał się integralną częścią życia nie tylko osób dorosłych, lecz także młodzieży i dzieci. Nowe technologie mają wiele pozytywnych zastosowań, jednak używane zbyt często mogą negatywnie wpływać na funkcjonowanie ich użytkowników.
Po filmowej lekcji uczniowie postanowili zaapelować do starszych kolegów i wykonali rysunki ze specjalnym przekazem. Oto kilka z nich:
- Szczegóły
- Kategoria: Koło Filmowe
- Odsłony: 159
Podsumowaliśmy kolejne działanie Cyber Tygodnia w ramach realizacji Tygodnia Bezpiecznego Internetu. Tym razem uczniowie wykonywali memy profilaktyczne o tematyce związanej z bezpiecznym Internetem na lekcjach informatyki.
„MEM” – to dowolna porcja informacji (frazes, koncepcja, grafika), rozprzestrzeniająca się pomiędzy powielającymi ją osobami za pośrednictwem sieci społecznościowych, komunikatorów czy forów internetowych. Dla wielu z nas to nie tylko narzędzie komunikacji, źródło informacji czy rozrywki, ale także źródło niekończącego się humoru i kreatywności. Celem konkursu jest ograniczenie zjawiska cyberprzemocy wśród dzieci i młodzieży, popularyzowanie wiedzy na temat zagrożeń w Internecie i możliwościom przeciwdziałania cyberprzemocy oraz kształtowanie postaw asertywnych wobec cyberprzemocy. W naszym konkursie postanowiliśmy wyróżnić cztery prace uczniów:
I miejsce: mem Marcela Braneckiego z klasy 5c .
II miejsce: mem Zuzanny Banasiak z klasy 7b,
III miejsce: mem Marysi Błaszczyńskiej z klasy 4a
III miejsce: mem Anieli Dudycz z klasy 5b
Gratulujemy!
- Szczegóły
- Kategoria: Koło Filmowe
- Odsłony: 160
Kolejne działanie w ramach szkolnego Cyber Tygodnia to udział uczniów w webinarach i zdalnych lekcjach, poświęconych tematyce bezpieczeństwa w Internecie.
Klasa 7a miała okazję uczestniczyć w spotkaniu online: „Dopamina” – co zrobić, żebyśmy to my kontrolowali technologię, a nie technologia nas? Wspólnie z ekspertami zastanawialiśmy się dlaczego media społecznościowe tak nas przyciągają i co sprawia, że nasza uwaga jest dla dostawców usług internetowych najcenniejszą walutą. Dowiedzieliśmy się czym jest pętla dopaminowa i jakie są sposoby radzenia sobie z siłą jej oddziaływania, zastanawialiśmy się jak dbać o cyfrową higienę. A to wszystko na podstawie filmu dokumentalnego Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pt. „Dopamina”. W filmie usłyszeliśmy młode osoby, które opowiadają o idealizacji życia w mediach społecznościowych, porównywaniu się z innymi, uzależnieniu od telefonu czy toksycznych relacjach online, ale i o tym, jak ważną funkcję internet pełni w ich życiu i jak starają się korzystać z niego świadomie, pozytywnie i z umiarem.
Kolejna zdalna lekcja: "Zmieniam świat! – czym jest aktywizm online" oparta była na wystąpieniach z Digital Youth Forum - wydarzenia poświęconego edukacji w zakresie bezpiecznego, kreatywnego i pozytywnego korzystania z internetu i nowych technologii. Celem lekcji było pokazanie młodym ludziom, jak można wykorzystywać nowe technologie do kreowania swojej rzeczywistości poprzez organizację kampanii społecznej lub inicjatywę rozwiązującą lokalny problem.
Spotkania online organizowane przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę w programie Dziecko w Sieci w ramach szkolnego Cyber Tygodnia 2024.
- Szczegóły
- Kategoria: Koło Filmowe
- Odsłony: 145
Cyber Escape Room to bardzo lubiany punkt szkolnego Cyber Tygodnia. Jest to rodzaj umysłowej gry przygodowej, która odbywa się w rzeczywistości. Grupa uczestników zostaje zamknięta w specjalnie przygotowanym pokoju i musi użyć elementów znajdujących się w pokoju, aby rozwiązać szereg zagadek, znaleźć wskazówki i wykonać zadania w celu wydostania się z pokoju w określonym czasie...
Po wejściu do sali, uczestnicy spotkali się z hakerem Hektorem, który ogłosił im swój niecny plan działania.
Uczniowie wcielając się w rolę detektywów, szukali odpowiedzi na zaszyfrowane pytania i zagadki, aby na końcu wpisując kod ukończyć misję. W trakcie rozwiązywania zadań, przypomnieli sobie najważniejsze zasady bezpieczeństwa w sieci. W rozwiązywaniu zadań liczył się upływający bardzo szybko czas...
Oto zwycięskie drużyny:
I miejsce drużyna z klasy 6A
II miejsce drużyna z klasy 5A
III miejsce drużyna z klasy 4A
GRATULUJEMY!
- Szczegóły
- Kategoria: Koło Filmowe
- Odsłony: 153
W ramach szkolnego Cyber Tygodnia, który realizujemy w tym roku pod hasłem: “Działajmy razem!” podejmowaliśmy różnorodne zadania związane z propagowaniem bezpieczecznych zachowań w cyfrowym świecie.
Odbyły się szkolne wydarzenia: Cyber Escape Room pod hasłem: “Pokonaj hakera Hektora!” dla uczniów klas 4 - 6, w którym wcielając się w rolę detektywów, szukali odpowiedzi na zaszyfrowane pytania i zagadki, aby na końcu wpisując kod ukończyć misję. W trakcie rozwiązywania zadań, przypomnieli sobie najważniejsze zasady bezpieczeństwa w sieci. Kolejne działanie to cyklicznie realizowany od kilku lat Turniej Młodych Cybernautów Siedemnastki pod hasłem: "Zostań Mistrzem lub Mistrzynią wiedzy o Internecie!" dla uczniów klas 7, w którym należało wykazać się wiedzą o Internecie. W ramach Cyber Tygodnia uczniowie brali również udział w filmowych lekcjach oraz webinarach organizowanych przez specjalistów z dziedziny IT, m.in.: w lekcji DBI - "Digital Wellbeing – równowaga między online a offline", organizowanej przez Polskie Centrum Programu Safer Internet. Najmłodsi uczniowie na lekcjach informatyki mieli zadanie, by przekonać starszych, że nie warto siedzieć długo przed komputerem albo hejtować w Sieci.
Szkolny Cyber Tydzień to inicjatywa która zgłoszona została do Polskiego Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzy państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Tym samym nasza szkoła znalazła się na mapie lokalnych inicjatyw DBI.
Niebawem podsumowanie i fotorelacje podjętych działań w ramach Cyber Tygodnia.