Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim organizuje konkurs fotograficzny pn. „Bezpiecznie w ferie”. Konkurs jest zaadresowany do uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych województwa lubuskiego. Współorganizatorem konkursu są: Wojewoda Lubuski, Kuratorium Oświaty w Gorzowie Wielkopolskim i Wojewódzki Ośrodek Metodyczny w Gorzowie Wielkopolskim. 

Celem konkursu jest:

  • propagowanie zasad bezpiecznych zachowań wśród dzieci podczas wypoczynku zimowego,
  • edukacja i popularyzacja wiedzy wśród dzieci na temat zasad bezpiecznego spędzania wolnego czasu 
  • oraz ograniczenie wypadków podczas zimowych zabaw.

Zadanie konkursowe to wykonanie jednej fotografii (można wykonać kilka zdjęć, razem wybierzemy najlepsze) PROMUJĄCEJ BEZPIECZNY SPOSÓB SPĘDZANIA WOLNEGO CZASU PODCZAS FERII ZIMOWYCH. Prace przesyłamy w terminie do 20 lutego 2023 r. w formie elektronicznej na adres poczty: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. w temacie wiadomości wpisując: imię i nazwisko, klasa.

Pomyśl, jak możesz pokazać bezpieczne zachowanie, zabawę, ciekawie spędzony czas podczas ferii zimowych! Weź aparat fotograficzny lub telefon komórkowy do ręki i zrób zdjęcie! Możesz wykonać ich wiele, prześlij do mnie, razem wybierzemy najlepsze! (w ustawieniach aparatu ustaw najwyższą jakość i rozdzielczość zdjęć). Na laureatów czekają nagrody!!

W Pracowni Filmoteki Szkolnej SP nr 17 gościli wczoraj uczniowie klas II, na specjalnym pokazie filmów animowanych Ogólnopolskim Przeglądzie Filmów Animowanych Tworzonych przez Dzieci “Oko Kalejdoskopu”. Tajniki animacji poklatkowej przekazali im Marysia i Andrzej z klasy 4B oraz Martyna z klasy 4C- filmowcy - animatorzy, którzy od września pracują nad animacją "Legenda o Studni Czarownic".

Drugoklasiści z zaciekawieniem słuchali animatorów, a potem z entuzjazmem oglądali filmy młodych twórców, często tych którzy byli w ich wieku. Dowiedzieli się również, jak stworzyć swoje własne studio filmowe do realizacji animacji, wykorzystując do tego karton, oświetlenie oraz telefon komórkowy. Liderka Filmoteki Szkolnej, pani Małgorzata Miszczak podkreśliła, że najważniejszy w procesie tworzenia filmu jest pomysł. To od niego zaczyna się filmowa przygoda!

Na koniec spotkania, drugoklasiści stwierdzili, że realizacja filmów animowanych to super zajęcie, które uczy systematyczności, cierpliwości, ale przede wszystkim wyzwala mnóstwo kreatywności i twórczej radości.

W poprzednich latach nasza szkoła aktywnie uczestniczyła w Ogólnopolskim Przeglądzie Filmów Animowanych Tworzonych przez Dzieci “Oko Kalejdoskopu”, a nawet zdobywała główne nagrody za filmy. Dzięki pracy z filmem animowanym Pracownia Filmoteki Szkolnej została Partnerem "OKA".

"Oko Kalejdoskopu" powołane zostało w 2014 roku w celu wspierania dzieci i młodzieży tworzących filmy animowane i stworzenia ogólnokrajowej platformy prezentacji ich twórczości. Co roku do projektu zapraszani są twórcy w wieku 5-17 lat, którzy indywidualnie lub w grupach, samodzielnie lub pod opieką profesjonalistów bawią się technikami filmowej animacji.

W projekcie aktywnie uczestniczą ogólnopolscy i lokalni Partnerzy - stowarzyszenia, galerie, kina i szkoły i instytucje kultury, dla których motorem współpracy i podejmowanych działań jest świadomość ogromnego potencjału drzemiącego w młodych twórcach oraz dążenie do wspierania ich w rozwijaniu swoich umiejętności poprzez prezentację ich filmów, wzajemny kontakt i wymianę doświadczeń.

 

Młodzi filmowcy uczestniczący w zajęciach Pracowni Filmoteki Szkolnej w naszej szkole przygotowali krótką animację poklatkową, z najlepszymi życzeniami dla całej Społeczności Szkolnej oraz Rodziców. Wesołych Świąt!

Na zaproszenie archeologa gorzowskiego, pana Stanisława Sinkowskiego, 8 grudnia 2022r., uczniowie z koła filmowego działającego w Pracowni Filmoteki Szkolnej, uczestniczyli w uroczystym otwarciu wystawy archeologicznej w Spichlerzu pt. "Kolejny wiek z archeologią". Zobaczyliśmy skarby, które przez lata były skrywane pod ziemią Gorzowa, a które odkopano podczas prac związanych z wieloma inwestycjami budowlanymi. Wydobyto znaczną ilość przedmiotów, szczególnie cennych pod względem historycznym. Eksponowanym na wystawie skarbom, towarzyszyły plansze zawierające informacje o znaleziskach archeologicznych, a także fotogramy ukazujące przebieg prac budowlanych i archeologicznych.

Grupa młodych filmowców realizowała dokumentację fotograficzną wystawy, a to kolejny krok przygotowań do wykonania animacji poklatkowej - legendy o Studni Czarownic. 

 

O tym, czym jest edukacja kulturowa i co może dać uczniom oraz w jaki sposób łączyć ją z programem nauczania, by realizować ciekawe lekcje z filmem można dowiedzieć się przystępując do Programu Edukacji Kulturowej SZKOŁA TWÓRCZYCH PRAKTYK. Organizatorem Programu jest Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Od początku roku szkolnego uczestniczymy w Programie w wersji rozszerzonej, który realizowany jest w zespole uczniów z klasy 4c oraz uczniów z różnych klas pracujących w kole filmowym pod opieką pani Małgorzaty Miszczak.

Na lekcjach informatyki nasza pracownia komputerowa zamienia się w laboratorium przyszłości. Dzieje się tak wtedy, gdy uczniowie zakładają gogle do wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości. Wizualizacje miejsc w trybie 360°, trójwymiarowe obiekty i złożone struktury na wyciągnięcie ręki to wszystko przenosi nasze lekcje w zupełnie inny  wymiar i sprawia, że lekcje informatyki stają się kreatywne i ekscytujące.