SZANUJ SWOJĄ ZIEMIĘ, TO OD CIEBIE ZALEŻY JEJ PRZYSZŁOŚĆ!
  Międzynarodowy Dzień Ziemi to ekologiczne święto obchodzone 22 kwietnia. Co roku uczniowie klas I-III aktywnie włączają się w obchody tego święta, aby pokazać jak ważne jest dbanie o naszą planetę. Podczas zajęć podejmowane były różnorodne przedsięwzięcia ekologiczne - rozwiązywanie rebusów, labiryntów, sudoku, układanie puzzli, segregowanie odpadów do odpowiednich pojemników.  Uczniowie wykonali różnorodne prace plastyczno – techniczne, pojawiły się ekologiczne rowery.  Na zajęciach sportowych dzieci układały ogromne domino podłogowe – DZIEŃ ZIEMI .
Klasy młodsze  wykazały się pomysłowością i kreatywnością.
Samorząd Uczniowski klas I-III


   Dnia 18 kwietnia grupa uczniów  z klas 6b, 7 a, 5 c, 5 a i 4a, wraz z opiekunkami – paniami Beatą Nowak, Karoliną Przybysz i Edytą Starczewską wybrała się na wycieczkę do Szczecina. Odwiedziliśmy  Morskie Centrum Nauki, odbyliśmy rejs statkiem po Odrze oraz  spacer Wałami Chrobrego. Uczestnicy wycieczki mieli okazję posłuchać ciekawych historii na temat Szczecina i  wziąć udział w quizie z nagrodami - poziom wiedzy okazał się tak wysoki, że zabrakło nagród! Pogoda, pomimo nieciekawych prognoz, bardzo nam dopisała, humory również.


  Uczniowie klasy 5a postanowili zadbać o zdrowie i na początek przygotowali drugie śniadanie- zdrowe kanapki, które zjedli z apetytem. Przynieśli  pieczywo, wędliny, jajka oraz mnóstwo warzyw, bo dobrze wiedzą, że warzywa to zdrowie. Korzyści z ich  jedzenia jest mnóstwo, przeciwdziałają rozwojowi różnych chorób (układu pokarmowego i krążenia, nowotworów, wspomagają leczenie nadwagi oraz  otyłości).
Jedzmy zdrowo! 

 07.03.2024 r. siatkarki z klasy 6b reprezentowały naszą szkołę w Mistrzostwach Gorzowa w mini piłce siatkowej „4”, które odbyły się w Szkole Podstawowej nr 5.
Uczestnikami rozgrywek były dziewczynki ze Szkoły Podstawowej nr 4, 5, 17 i 21. Po zaciętej walce nasze dziewczęta pokonały swoje rywalki zajmując I miejsce i tym samym awansowały do rozgrywek rejonowych, a następnie do ½ mistrzostw  wojewódzkich.
  19.04.2024 r. dziewczęta reprezentowały  Szkołę Podstawową nr 17 w półfinałach wojewódzkich. W półfinałach wzięły udział zespoły ze Szkoły Podstawowej  z  Kostrzyna n/O,  Słońska i Zbąszynka. Turniej stał na bardzo wysokim poziomie. Dziewczęta zagrały z ogromnym zaangażowaniem i wielkim sercem, niestety po bardzo zaciętych meczach musiały uznać wyższość zespołów ze Zbąszynka i Kostrzyna. 
  Skład drużyny: Banasiak Zuzanna,  Żuławińska Julia, Bernas Aleksandra, Bożek Małgorzata, Dubiel Hanna, Dudarewicz Zofia, Gielnik-Mikołajczak Viktoria, Kałużna Anna, Łapińska Anastazja, Marchewka Inga, Marchewka Emilia, Tuczapska Paulina.

Trenerka: Szumińska Bogumiła

  15 marca uczniowie klas VI i VII wzięli udział w zajęciach online zorganizowanych przez Fundację Edukacji Prawnej Justitia w ramach Dnia Edukacji Prawnej 2024 „Sprawczy obywatel”. 

 Pierwszy webinar zatytułowany: Uczniu poznaj swoje prawa z „Prawem Marcina” poprowadził pan Radosław Łukasik – prawnik, Dyrektor Segmentu Administracji Państwowej, Wolters Kluwer Polska, członek zarządu Fundacji Edukacji Prawnej „Iustitia”. Swoje spojrzenie na nurtujące wielu uczniów kwestie przedstawił Jacek Kruszewski – prawnik, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, twórca największego profilu prawniczego w Polsce, na którym codziennie opowiada o prawach ucznia. TikToker roku 2023 wg. See Blogers, którego ostatnich dwóch latach, konto było najszybciej rozwijającym się profilem na platformie. Tematem rozmowy yły kwestie dotyczące zapisów w Statutach Szkół oraz przygotowania i zakresu pracy potencjalnego Rzecznika Praw Ucznia.

Drugie spotkanie Eko odpowiedzialni – czy drzewa dziękują?  z aktywistką Anną Albin - biolożką ze specjalizacją w partycypacyjnej ochronie przyrody, edukatorką w Ogrodzie Botanicznym UW. Związaną z kolektywem edukatorskim Nauka Ukorzeniona działającym przy Domu Przyrody i Kultury w Teremiskach i Inicjatywą Dzikie Karpaty, poprowadził pan Jarosław Konopka – sędzia Sądu Rejonowego we Włocławku, członek zarządu Fundacji Edukacji Prawnej Iustitii , członek SSP Iustitia. 

Podczas rozmowy udało się znaleźć odpowiedzi na pytania:

  • Jak inicjatywy obywatelskie mogą być realizowane i czy ich działania przyczyniają się do ochrony środowiska?
  • Jak organizować się by osiągnąć cel , którym jest ochrona obszarów zagrożonych działaniem człowieka? Czy i jak współdziałać ze społecznością lokalną ?
  • Czym zajmuje się Inicjatywa Dzikie Karpaty?
  • Czy doraźny zakaz wycinki drzew to dobry pomysł?

I z jakiego powodu tak istotne jest, by obywatel, który chce być sprawczy, miał oparcie  na przykład w art.  86 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej dotyczącym obowiązku dbałości o stan środowiska i  ekosystemu. A każdy człowiek ponosi odpowiedzialność za spowodowane przez siebie ich pogorszenie. Ochrona dzikiej przyrody jest wspólnym obowiązkiem a prawo obywateli o tym by decydować o zarządzaniu polskimi lasami, które są dobrem publicznym – prawem, z którego należy korzystać.

 Uczniowie znakomicie przyjęli te dorosłe tematy i rozważania, co odzwierciedlały przyznane po zajęciach oceny spotkań.

                                                        Opiekun spotkań Anna Starzyńska-Maniecka

  Uczniowie klasy 5a wraz z wychowawczynią, Panią Anią Sadowską wybrali się do interaktywnego muzeum. Przeprowadzili proste eksperymenty, rozwiązywali łamigłówki logiczne, współpracowali ze sobą, uczyli się poprzez zabawę. Jednogłośnie stwierdzili, że nie był to stracony czas, a wręcz przeciwnie, bardzo ciekawie spędzony.