19 kwietnia obchodzimy 78 rocznicę powstania w getcie warszawskim, powstania Żydów polskich w specjalnej, zamkniętej dzielnicy, którą Niemcy podczas II wojny światowej dla nich przeznaczyli. 

Powstanie w getcie wybuchło ranem 19 kwietnia 1943 r. Niemcy palili i niszczyli dom po domu zmuszając ludność cywilną do opuszczania bunkrów i schronów. Powstańcy w małych, rozproszonych grupach walczyli do 16 maja 1943 r. Tego dnia Niemcy ogłosili koniec akcji pacyfikacyjnej i na znak zwycięstwa rozkazali wysadzić w powietrze Wielką Synagogę na Tłomackiem. Getto warszawskie zostało zrównane z ziemią. Według niemieckich raportów od 20 kwietnia do 16 maja 1943 r. w wykrytych i zlikwidowanych bunkrach znajdowało się ponad 56 tys. Żydów. 

Około 6 tysięcy zginęło na miejscu w walce, na skutek pożarów czy zaczadzenia. 7 tysięcy Żydów niemieccy żołnierze zamordowali na terenie getta, tyle samo wysłano do Treblinki. Pozostała grupa ok. 36 tysięcy trafiła do innych obozów, przede wszystkim do Auschwitz i Majdanka. Te wydarzenia są częścią tragicznej, wojennej, polskiej historii, którą warto upamiętniać. Dlatego nasza szkoła przyłączyła się do AKCJI ŻONKILE zorganizowanej przez Muzeum Historii Żydów POLIN.

W ramach tej akcji zachęcamy do:

Jak powiedział Św. Jan Paweł II "Naród, który nie pamięta swojej historii, nie ma także swojej przyszłości". Wy, drodzy uczniowie, będziecie tworzyć przyszłość naszego kraju. Pokażmy więc, że pamiętamy, że znamy, że wiemy, co się wtedy wydarzyło i przekazujmy to dalej, by ta pamięć przetrwała i była nauką dla przyszłych pokoleń.

Pozdrawiam Was i zapraszam do udziału w AKCJI ŻONKILE.

Marta Mazurek