28 marca, jak co roku, obchodzimy Dzień Pioniera Gorzowa. Jest to rocznica ustanowienia w naszym mieście polskiej administracji po II wojnie światowej.
Pionierami w naszym mieście byli Polacy pochodzący z Wągrowca, którzy, jako pierwsi, 27 marca 1945r. przybyli do ówczesnego Landsberga. Na ich czele stał Florian Kroenke. Następnego dnia, czyli 28 marca, przejęli oni władzę w mieście. Pierwszym burmistrzem i potem prezydentem został Piotr Wysocki. Rok później Landsberg oficjalnie i urzędowo przyjął nazwę Gorzów Wielkopolski.

Aby uczcić pamięć Pionierów uczniowie naszej szkoły m.in. wybrali się pod pomnik, znajdujący się nad Wartą. 


Niektórzy wywiesili flagę Gorzowa Wlkp., inni zapoznali się z artykułem pani Agnieszki Dębskiej, pt. "Pionierzy przybyli 27 marca 1945 roku", który można było przeczytać w Gorzowskich Wiadomościach Samorządowych, nr 3 / 262, marzec 2021 lub na profilu Muzeum Lubuskiego na Facebooku, który udostępnił elektroniczną wersję artykułu.
Starsi uczniowie i dorośli, a także pasjonaci historii regionalnej mogli obejrzeć proponowany przez nas odcinek Przystanku Historia, zawierający dyskusję zorganizowaną przez IPN pt. Jak Landsberg stał się Gorzowem Wielkopolskim? 


Niektórzy uczniowie dla uczczenia tego dnia przygotowali specjalny plakat

 

Dziękujemy wszystkim uczniom i ich rodzinom za zaangażowanie i włączenie się w obchody Dnia Pioniera Gorzowa. Cieszymy się, że mimo pandemii nasza społeczność szkolna nie utraciła ducha patriotyzmu lokalnego.
Nauczyciel historii, Marta Mazurek